HUMANKİND

Hakkında HUMANKİND

Günümüzde gençlerin büyük bir çoğunluğunun dijital oyunlara yöneldiklerini ve bu alanda çalışmalarda bulunduklarını görmekteyiz. Bu oyunların başında savaş, gizem, gerilim, adrenalin, üretim, strateji, kaçış ve yakalama gibi birçok oyun türlerinden bahsedebilmek mümkündür. Özellikle strateji oyunları günümüzde oldukça popüler bir kullanım alanına sahiptir. Gençlerin büyük çoğunluğu zamanlarını zihinsel ve psikolojik gelişimlerine katkı sağlayacak olan strateji oyunları oynayarak geçirmektedirler. Bu strateji oyunlarından biri ise Humankind isimli bir oyundur. Humankind dijital oyunu ile ilgili gerekli olan tüm detay ve oyun özelliklerini sizler için araştırdık.

Humankind Oyununun Hikayesi

Humankind oyunu, Amplitude Studios tarafından geliştirilmiş olup, Sega tarafından da yayınlanan bir tür 4X strateji video oyunu olarak tanımlanmaktadır. Bu oyun, Ağustos 2021’de Microsoft Windows, macOS ve Stadia için bağlamında piyasaya sürülmüştür.

Humankind oyunu, Civilization serisine oldukça benzer bir yapıda olan bir 4X strateji oyunudur. Bu oyun oyuncular için farklı bir perspektif sunmakta olup her oyuncunun kendi bilinç ve özelliklerine göre yorumlanabilmektedir. Oyuna başlarken ilk olarak oyuncular, ilk zamanlar olan göçebe dönemden başlayarak, kurmak istedikleri medeniyetlerini ise altı büyük insan uygarlığının hakim olduğu çağda yönetmeye çalışırlar. Oyun başlarında oyuncular, yeni bir oyunun tam olarak başlangıcında iken rastgele oluşturulmuş olan sanal bir gezende yer alan diğer medeniyetler ile de etkileşime girmeli ve de bu medeniyetler ile ilişkilerini geliştirerek kendi medeniyetlerini de genişletmelidirler. Bu sayede kendi medeniyetlerinde hem şehirlerini geliştirmiş olacaklar hem de bu bağlamda hem orduları hem de diğer birimleri yönetme yetkisine sahip olabileceklerdir.

Görüldüğü üzere temelden başlayarak bir medeniyet inşa etmeye yönelik stratejik olarak ilerleyebilmeyi amaçlayan bu oyun, kısa bir zaman diliminde özellikle genç oyuncular nezdinde adından pek de fazla söz ettirmeyi başarmıştır.

Humankind oyununun ayırt edici belki de en önemli özelliği ise, her bir çağda ve dönemlerde, oyuncunun tarihsel toplumlara dayanmakta olan on temel medeniyet türlerinden herhangi birini seçmesi durumudur. Bu seçim ile birlikte, oyuncunun kurmayı planladığı medeniyeti nasıl inşa edebileceğine ve de bu bağlamda hem bonusları hem de cezaları oyunculara sunmaktadır. Humankind oyunu oynamakta olan bir oyuncu, üzerine inşa etmeyi planladığı bir şablon olarak farklı medeniyetler seçebildiğinden dolayı, oyun sonunda da geliştirebileceği birçok potansiyel olarak yaklaşık olarak bir milyon farklı medeniyet modeli de kurabilecektir. Bu durum kurulacak olan medeniyet modellerinin birbirlerinden farkını ortaya koymaktadır. Tabi bu farklı modellerden oluşan medeniyet formatlarını, her bir oyuncu kendi stratejik zekası ve yetenekleri dahilinde oluşturmaktadır.

Oyunda yer alan şehirleri inşa etmek için ise, Amplitude’un Endless Legend isimli oyunundaki benzer olan bir modeli takip edebilmektedir. Humankind oyununda yer alan bir kıta, üzerinde çeşitlilik bağlamında birden fazla bölgeye sahip olacak olup bu sayede de oyuncu, o bölgede oyun içerisinde yalnızca bir adet şehir inşa edebilecektir. Oyuncunun inşa edebileceği bu şehir zaman ile çeşitli özellikler kullanılarak genişletebilir, çiftlikleri ve de diğer uzak olan kaynakları ve şehir merkezine de daha yakın olan daha yoğun bir kentsel alanları da ekleyebilmeleri mümkün olmaktadır. Bu durum oyun açısından, her bölgede büyük çapta metropol şehirlerinin oluşturulmasına izin vermektedir. Oyuncuların ayrıca da düşman kuvvetleri ile savaş içerisine girmesi söz konusu olabilir. Böyle bir durumda karşılaşan oyuncu ise kendi savaş stratejisi ile çoğu zaman savaşmadan da aradaki gerilimi bitirebilir. Dediğimiz gibi bu oyunun asıl amacı oyunculardaki potansiyeller neticesinde modern medeniyetler inşa etmektir.

 

Oyun Detayları
Diller
Yorum

Giriş Yap
Loading...
Kayıt Ol

New membership are not allowed.

Loading...